Igaveseks võivad möödas olla ajad, kus füüsilisel kujul ja paberil tehtud turunduskampaania oli eraldiseisev ja sõltumatu sellest, mida ettevõte oma turundamiseks tegi digitaalsel kujul ja sotsiaalmeedias. Tänapäeval kasutatakse reklaami füüsilises maailmas, kui ka veebis teineteisega paralleelselt ja teineteist täiendavalt.
Nii ei olegi mingi üllatus, et näiteks paberil Coop kliendileht võib sisaldada ka QR-koodi, mis viib kliendi mõne hetkega oma nutitelefonis ettevõtte veebilehele või mõne konkreetse tootega seotud retsepti abil toidu valmistamise videoni.
Sellisel kujul Coop kliendileht võib paljude klientide jaoks olla täiendava väärtuse allikas ning lisandväärtuse teadvustamisel tähendada ühtlasi ka seda, et Coop kliendileht on üks nendest infolehtedest, mis ei lenda kasutu vanapaberi hulka.
Miks lisada kliendilehele QR-koodi?
Kui poekett või laiemalt mõni ettevõte on valmistanud kliendilehe oma ettevõtte mõne uue toote või teenuse reklaamimiseks, on QR-koodi kaudu suurepärane viis ka oma veebilehel liikluse ja kliendibaasi suurendamiseks.
QR-koodi sisestamine kliendilehele aitab ettevõttel potentsiaalsete ja olemasolevate klientidega veelgi rohkem suhelda, suhestuda ja luua sellega oma klientidega ka tugevamat kontakti. Ei ole mingi saladus, et mida rohkem korduvaid kontakte inimene mõne kaubamärgiga loob, seda enam see kaubamärk ka inimese mälus kinnistub ja usaldusväärseks saab.
Seega tootetutvustuste videona kliendilehele lisamisel, rääkimata retseptidest, loob klientidega tugevama kontakti ja võib olla oluliseks põhjuseks, miks ettevõtet hakatakse teadlikult või alateadlikult eelistama tema lähimatele konkurentidele.
Millist infot saab QR-koodiga klientidele edastada?
QR-kood toimib sarnaselt vöötkoodiga. Igal koodil on olemas ruudud ja punktid, mis esindavad põhimõtteliselt erinevaid infobitte. Kui seda koodi skannitakse, näiteks nutitelefoniga, muutub selle ainulaadne muster loetavateks andmeteks.
Ettevõtte QR-kood võib olla mitmel erineval kujul. Kui see on skannitud, võib see suunata kliente mitme erineva infoallika juurde. QR-koodide tüübid on järgmised:
- Video või heli QR-koodid. Need sobivad ideaalselt muusika ja videote jagamiseks laiema publikuga.
- Dünaamiline URL QR-kood. See avab veebilehe, näiteks ettevõtte veebilehe.
- Sotsiaalmeedia QR-kood. See suunab kasutajad näiteks ettevõtte sotsiaalmeedia lehele.
- PDF QR-kood. See võimaldab klientidel lugeda PDF-faili, mis sisaldab erinevat teavet, näiteks mõnda ettevõtte poolt pakutavat menüüd või täpsemat tootetutvustust.
- Kupongi QR-kood. See sobib ideaalselt kupongikoodide ja sooduskoodide jagamiseks, võimaldades klientidel kasutada allahindlusi või muid tasuta hüvesid.
- vCardi QR-kood. See võimaldab ettevõttel jagada oma kontaktandmeid.
Kokkuvõtteks QR-koodi ja videoturunduse kasutamisest kliendilehtedes
QR-koodi lisamine kliendilehele on fantastiline viis klientide kaasamiseks ja soovitud tegevusele suunamiseks. Kliendid saab läbi koodide suunata ettevõtte veebilehele või muule infoallikale, et anda neile rohkem teavet või lisaväärtust kliendilehe kasutamisest. Samuti muudab selline turundus kliendilehe disaini professionaalseks ja kaasaegseks, lisades ettevõttele paljude klientide silmis ka täiendava usaldusväärsuse kihi.
Lisa kommentaar