Hollywoodi filmitreilerid – Mida saame sealt õppida?

Ameerika Ühendriikide filmitööstus on üheks enim teenivaks meelelahutusega tegelevaks tööstusharuks. Kuna sealsed teenistused ulatuvad mitmekümnetesse miljarditesse dollaritesse, ei suuda üksikisik siiski ettegi kujutada, milline on filmitööstuse aastane kulu ja tulu.

Selleks, et filmiettevõte suudaks oma filmi müüa, tuleb juba enne filmimist teha teose ümber müra ja kära. Vaid nii püüab tarbija tähelepanu ning just tänu treileritele ning meedia väljaannetele lugude loomisega saavad nii näitlejad kui ka tegijad kajastatud. 

Paljud linateosed saavad siiski alguse head loost ning sponsoritest. Brändingust huvitavad kasvavad ettevõtted on motiveeritud pakkuma rahalist toetust, oma teenuseid ning tooteid filmimisel kasutamiseks. Sellest sõprussuhtest teenivad kasu nii näitlejad, ettevõte, teenusepakkuja kui ka promoja. Mäletate filmi Ocean 12 ja blackjack lauas istunud härrasmehe Rolexi kella, või Dr Pepperi purki? – Just nii toimib product placement ehk tootepaigutus.

Kui produktsioon filmi tegemiseks on lõppenud, algab järeltöötlus ehk post-production. Selle protsessi käigus luuakse ka tavaliselt treiler, mille abil hakatakse filmi reklaamima. Kuidas jagunevad treilerid, ning mida võiksime õppida Ameerika filmi tegijatelt?

Üheks kõige esimeseks treileriks oli 1913.aastal valminud Ameerika filmi The Pleasure Seekers lühitutvustus, mille režissöör lõi lühikese klipi oma filmi tutvustamiseks. 

Ameerika filmitreilerite eripärad:

  1. Kuulsad muusikud – Tavaliselt soovitakse oma uude filmi ka esmaklassilist muusikat ning tavapäraselt kujuneb teatud teosest selle tunnusmeloodia. Treilerite loomisel ja taustaks kasutatakse sama muusikat, et äratundmisrõõm oleks ehe. Kuulsate muusikute palkamisega pannakse paika ka muusika eripära ning lisaks muusikutele ja bändidele kaasatakse nii filmi kui ka treileri muusika loomiseks heliloojaid. Üheks maailma kuulsamaks heliloojaks Hollywoodis on Hans Zimmer, kes on kaasa löönud juba 1970ndatest alates. Tema repertuaaris on nii Kariibi Mere Piraadid kui ka Avengers taustamuusika. Mujal maailmas kasutatakse muusikat treilerites tavaliselt eelsalvestatud versioone, millel on kas tasulised õigused või tasuta kasutamise võimalus. Siit õppetund: parimaks tulemuseks pigem kasutada spetsiaalselt filmile ja treilerile loodud muusikat.

  2. Eriefektid – Nii filmides kui ka treilerites kasutatakse erieffekte. Efektid annavad algsele versioonile professionaalsust juurde, kuid seda vaid juhul kui neid on loonud oma ala spetsialist.

  3. Töötlemine – Hollywoodi filmide tegemiseks on kasutuses miljoneid dollareid ning videomaterjali treileri loomiseks on piisavalt. Tihtipeale filmitakse juba toodangu ajal piisavalt klippe spetsiaalselt promo jaoks, mida treileri töötlemiseks on võimalik kasutada. Professionaalselt loodud treiler meelitab kliente külastama hiljem kino, et oma lemmik filmi nautida.

  4. Liiga palju teksti – Üheks suurimaks veaks treilerite loomisel väljaspool Hollywoodi on liigse teksti kasutamine treileri pildil. Filmitreiler peaks peamiselt koosnema klippidest, millega ärgitatakse emotsioone ning huvi. Mida enam pannakse filmi loomisel ekraanile tekste, mida vaataja peab lugema, seda enim kaotab vaataja huvi. Treilerid on mõeldud lühidalt emotsiooni ning huvi äratamiseks vaatajas.

Ameerika Hollywoodi filmi treilerid on loodud kolmel eesmärgil: luuakse kontseptsioon, kus tuuakse varjust välja visuaalselt näitlejad, eesmärk näitab emotsioonidega põhirõhku ning demostreeritakse eelarvet, mille abil film on loodud. Mida professionaalsemalt on treiler loodud, seda kallim on kokkuvõttes ka film. Kuid mitte kõik kallid filmid ei trügi kohe filmiklassika tiitli nimel edetabelisse.

Treilerite eesmärk on koguda vaatajaskonda, kes saabuks kinno päevil, mil film on vaatajatele mängitav.

 

Lisa kommentaar